פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הבעיה הנשית שמתביישים לדבר עליה

   זה לא משהו שאנחנו אוהבות לדבר עליו, גם לא עם החברה הכי טובה ואפילו לא עם רופא הנשים, אבל אנחנו הראשונות להרגיש את השינויים ולפעמים הם ממש מטרידים. איך להתמודד עם ריח רע מהנרתיק

   אישה עצובה (ShutterStock)
   אנחנו הראשונות להרגיש את השינויים ולפעמים הם ממש מטרידים (צילום: shutterstock)

   נשים רבות מנהלות יחסים מורכבים עם איבר המין שלהן. וזה לא רק בימים האלה של הוסת, כשאנחנו מרגישות שמשהו משתלט לנו על החיים ורק מחכות ש"זה" יעבור, אלא לאורך כל ימות המחזור. זה לא משהו שאנחנו אוהבות לדבר עליו, גם לא עם החברה הכי טובה ואפילו לא עם רופא הנשים. המבוכה כל כך גדולה, שאנחנו מעדיפות להתעלם מהבעיה האינטימית הזו, וחבל. כי יש פתרון והוא כל כך קל ונוח לשימוש.

   אז בואו נדבר רגע, על הריח האינטימי שלנו. לכל אחת מאיתנו ישנו הריח האופייני לה. בדרך כלל אנחנו חיות איתו בשלום, אבל ישנם ימים בחודש שהוא משתנה, ולא בצורה נעימה. אנחנו הראשונות להרגיש את השינויים, ולפעמים הם ממש מטרידים ולא ברור לנו אם זה טבעי וככה זה אצל כולן, או שחייבים לקבוע תור לרופא הנשים?

   על פי הערכות וסקרים מעל 70% מהנשים נרתעות מפני הריח האינטימי שלהן בימים מסוימים, נשים רבות מעידות שהן מרגישות כי השינוי לרעה מתרחש לעתים קרובות וגורם להן אי נוחות וחוסר נעימות. תחושות שמשפיעות על הבגדים שילבשו, על ההתנהגות שלהן במיטה וגם על מצב הרוח והביטחון העצמי, בגלל חשש שאחרים מבחינים בכך.

   מדוע הריח האינטימי משתנה במהלך החודש?

   האשמים העיקריים הם החיידקים שחיים באבר המין שלנו, חיידקים שאנחנו צריכות ורוצות. כמו במעיים, כמו על העור, גם בנרתיק חיה לה בנחת ובאופן טבעי אוכלוסייה של חיידקים, פטריות ואורגניזמים נוספים.

   כן, הם שם 24/7 וזה לגמרי נורמלי. נוכחותם גם אינה קשורה לרמת ההיגיינה והניקיון שלנו, להפך. שטיפות אינטימיות ורחיצה בסבון דווקא מפרה את האיזון הטבעי ואיננה מומלצת על ידי רופאי נשים.

   אישה מתקלחת (ShutterStock)
   אפשר להסתפק בשטיפה במים בלבד (צילום: shutterstock)

   לשמור על החיידקים הטובים

   עכשיו נסביר: הנרתיק הוא בית גידול אידיאלי לכל אותם יצורים מיקרוסקופיים. השם מדעי של אוכלוסיית הנרתיק נקראת פלורה, ומרבית החיידקים שמתגוררים שם הם מה שנקרא חיידקים "טובים". במלים אחרות: אנחנו צריכות אותם שם, כי הם החזית והצבא שמגן עלינו מפני חדירה של מזהמים, טפילים וחיידקים "רעים", שהם אלה שמייצרים את הריחות הרעים, בדרך כלל.

   ה"טובים" מונעים התרבות של חיידקים מזיקים שעלולים לחדור אליו, במספר צורות: הם משתלטים על המרחב ומונעים מזון ותנאים להתרבות של המזהמים, מפרישים חומרים שמזיקים להם, ושומרים על רמת החומציות (pH) הטבעית והחיונית של הנרתיק.

   תנאים ומצבים שמפחיתים את כמות החיידקים הטובים, מאפשרים בעקיפין שגשוג של פטריות (כמו קנדידה), טפילים (כגון טריכומונס) או חיידקים רעים (פתוגנים כמו גרדנרלה וגינליס) להשתלט ולגרום לצרות צרורות – החל בשינוי בסמיכות ההפרשה, תחושת גרד וצריבה מציקה ואפילו ריח מטריד.

   איך שומרים על האיזון בנרתיק ומונעים ריחות לא נעימים?

   ראשית, חשוב להדגיש: עד כמה שזה מביך – במקרה של ספק, עדיף לפנות לרופא הנשים לבקש בדיקה, אבחנה וטיפול, במידת הצורך.

   כדי למנוע חוסר איזון באוכלוסיית הנרתיק, ישנן מספר התנהגויות שכדאי להקפיד עליהן:

   - להימנע משטיפות מרובות בכלל, ובפרט אלה שכוללות שימוש בסבון או חומרי שטיפה אחרים. גם אחרי מגע מיני, אפשר להסתפק בשטיפה במים בלבד.

   - ללבוש רק תחתוני כותנה מאווררים.

   - לוותר על חוטיני

   - להמעיט את השימוש בתחתוניות עד כמה שאפשר.

   - ליטול תכשיר פרוביוטי לנשים, כדוגמת פרוביוטיק פמינה, שהן כמוסות המכילות חיידקים "טובים" ממשפחת הלקטובצילוס, שמאפיינת את הנרתיק. הללו עוזרים למנוע את הריחות הלא טובים ושומרים על בריאות אינטימית תקינה.

   הטבה טובה לבריאות- הנחה על מגוון מוצרי אלטמן לנרשמים חינם למועדון, לחץ להרשמה